A távhőszolgáltatás a városi hőellátás ideális megoldása. A helyi tüzelésekkel működő rendszerekkel szemben számtalan előnye van, amelyek közül kiemelendő környezetkímélő jellege, és az igénybevevőinek nyújtott kényelem.
Előnyei
- Rendszerint biztonságos, üzembiztos és energiatakarékos
- Munkafolyamatai korszerűek, magas műszaki színvonalat képviselnek, számítástechnikával támogatottak
- Távfelügyeleti rendszere segítségével azonnali beavatkozásra képes
- Műszaki színvonala folyamatosan bővíthető
Rendszere
A Szentes Városi Szolgáltató KFT földgáz- és termál energiahordozókból történő hasznosítású távhőrendszereiben indirekt, azaz lemezes hőcserélőkön keresztüli távhőszolgáltatást valósít meg.
Társaságunk úgynevezett fűtőművekben és hőközpontokban állítja elő a mindenkor szükséges megfelelő hőfokú fűtővizet, illetve a használati melegvizet.
A hőközponti szabályozó elektronika a fűtővíz hőmérsékletét a mindenkori külső hőmérséklethez igazodva folyamatosan módosítja, míg a melegvíz hőfokát egy állandó értéken tartja.
A hőfelhasználásának megállapítását a teljesítési helyen beépített hitelesített hőmennyiségmérő teszi lehetővé, amely a fogyasztás szerinti díjfizetés és elszámolás alapját képezi. A távhőszolgáltató a hőmennyiségmérők adatait, hitelesítési idejét és annak lejártát folyamatosan nyilvántartja.
A műszaki technológia fejlesztéséhez felhasználjuk a szakma legkorszerűbb eszközeit és eredményeit.
Kiemelt feladatként kezeljük a távfűtési hálózat energia és költségtakarékos üzemeltetését.
Hőközpontok, távvezeték hálózat
A hőközpont a hőtermelőn és az elosztó csővezeték hálózaton kívül a rendszer alapvető műszaki létesítménye. Az ellátási terület jellege alapján a hőközpontok két alaptípusát különböztetjük meg. A több épületet ellátó, különálló épületben elhelyezett tömb hőközpontot és az épület alatti hőközpontot, amely általában egy – ritkán több – épület ellátására szolgál.
A hőfogadó méretében és jelentőségében a hőközpontnál kisebb berendezés. Olyan területeken található, ahol tömbhőközpontos a távhőellátás, vagyis az egy különálló épületben elhelyezett hőközpont több – olykor egészen távoli – épületet lát el. Ilyenkor az épületekben a hőközpontból jövő szekunder hő fogadására, a hőmennyiség mérésére és elosztására hőfogadókat létesítettek. A hőfogadó általában az épület alagsorában, zárható helyiségben kerül kialakításra. A nagy kiterjedésű szekunder hálózatok esetén a hőfogadóban szabályozó berendezések is találhatók. Ezekkel megoldható az épületek önálló igények szerinti szabályozása. A hőfogadók legnagyobb jelentősége abban áll, hogy a bennük elhelyezett hőmennyiségmérő segítségével lehetőség van az épületek önálló hőmennyiségmérés szerinti elszámolására.
A fogyasztói berendezések átalakítása, fűtőtest csere
Fogyasztói berendezések:
Lakóépületek esetén fogyasztói berendezéseknek nevezzük azokat a központi fűtési- és használati melegvízellátó berendezéseket, amelyek a fogyasztó tulajdonában vannak. Ilyen eszközök a lakóépületen belüli fűtőtestek, a fűtési csőhálózat, a használati melegvíz- és cirkulációs vezetékhálózat, használati melegvíz-mérő, fűtési költségmegosztó, továbbá ezek szerelvényei. Minden tulajdonosnak magának kell gondoskodnia saját berendezéseinek, eszközeinek működőképességéről, szükségessé váló javítások, karbantartások időben történő elvégzéséről.
A fűtési rendszereket attól függően, hogy a lakásokban elhelyezett fűtőtestek kapcsolása milyen, egy- vagy kétcsöves rendszerűnek nevezik.
A kétcsöves fűtéseknél az egy felszálló vezetékhez tartozó fűtőtestek párhuzamos kötésűek, az egycsöves kapcsolás esetén a fűtőtestek egymással sorba vannak kötve. Az egycsöves fűtések lehetnek átkötőszakasszal ellátottak, vagy úgynevezett átfolyós rendszerűek. Az egycsöves fűtéseket az olcsó energiaárak idején az anyagtakarékosság jegyében fejlesztették ki, elhanyagolva az egyéb fontos szempontokat, mint például a szabályozhatóságot vagy a beszabályozottságra való érzékenységet.
A használati melegvíz előállítása a fűtőművekben történik. A melegvíz felhasználás napi lefutása rendkívül ingadozó. Reggel és este egy-egy (néhány órára korlátozódó) csúcsfogyasztás jellemzi, az ezen kívüli időszakokban lényegesen kisebb, éjszaka pedig alig van fogyasztás.
Lakossági fogyasztó és a távhőszolgáltató tulajdonában lévő hőközpontról ellátott egyéb fogyasztó csak a távhőszolgáltató előzetes hozzájárulásával:
- bővíthet meglévő fogyasztói berendezést (létesíthet új fogyasztói berendezést)
- helyezhet át, alakíthat át, meglévő fogyasztói berendezést
Saját hőközponttal rendelkező fogyasztó csak a távhőszolgáltató előzetes hozzájárulásával létesíthet olyan új fogyasztói berendezést, amely a hőteljesítményt növeli.
Radiátorcserék:
Radiátorcsere esetén – saját érdekében – mindenképpen egyeztetni kell a szolgáltatóval! Nem mindegy ugyanis, hogy milyen méretű, (acéllemez vagy alumínium) fűtőtestet kívánnak felszereltetni, és az sem, hogy az újonnan beépített radiátor hőleadása mennyiben tér el a korábbitól.
Főleg az egycsöves hálózatoknál egy szakszerűtlen beavatkozás az egész felszálló vezeték működésében komoly zavarokat idézhet elő. Ezért kell a szolgáltatóval konzultálni, hogy milyen alapanyagú fűtőtestet, milyen módon lehet egy hálózatra csatlakoztatni úgy, hogy az sem az átalakítást végzőnek, sem pedig a szomszédos lakások radiátorainak működésében zavart ne okozzon.
Távhődíjak
Szentes Város területén alkalmazott távfűtési árak 2022. október 1-től
Lakossági fogyasztók | Külön kezelt intézmények | Egyéb fogyasztók | ||
Fűtési alapdíj | Ft/m3/év | 186,83 | 241,50 | 360 |
Melegvíz alapdíj | Ft/m3/év | 36,55 | 47,25 | 47,25 |
Együttes alapdíj | Ft/m3/év | 223,38 | 288,75 | 407,25 |
Fűtési hődíj | Ft/GJ | 1678,37 | 2670,15 | 3990 |
Melegvíz hődíj | Ft/m3 | 336,28 | 533,40 | 533,40 |
Az árak az 5%-os ÁFÁ-t tartalmazzák.
Korábbi díjaink:
- Szentes Város területén alkalmazott távfűtési árak 2012. január 1-től
- Szentes Város területén alkalmazott távfűtési árak 2013. január 1-től
- Szentes Város területén alkalmazott távfűtési árak 2013. november 1-től
- Szentes Város területén alkalmazott távfűtési árak 2014. október 1-től
- Változás jelentés
Hatályos jogszabályi háttér
Megállapodások
A távhőszolgáltató és a helyi önkormányzat közötti, a helyi önkormányzat területén közszolgáltatás ellátására kötött megállapodás:
NINCS , a helyi rendelet szabályozza
- Szentes Város Önkormányzata Képviselő Testületének 25/2016. (XI.25.) ÖR rendelete a távhőszolgáltatásról
(hatályos 2017.01.01-től) - Szentes Város Önkormányzata Képviselő Testületének 38/2005. (XII.31.) ÖR rendelete a távhőszolgáltatásról
(hatályos 2016.12.31-ig)
A távhőszolgáltató és a helyi önkormányzat közötti, hőszolgáltatási és ármegállapítási célú megállapodás:
NINCS , a helyi rendelet tartalmazza
Távhőszolgáltatásra vonatkozó gazdasági és műszaki információk a 157/2005.(VIII.15.) Korm. rendelet alapján
Fogyasztóvédelem
Távhőszolgáltatással kapcsolatos támogatások és pályázatok
Szentes város területén jelenleg NINCS elérhető támogatás vagy pályázat.
Épületek energetikai jellemzőinek tanúsítását végző energetikai tanúsítók
Energetikai fogyasztói tanácsadó vagy érdekvédelmi szervezetek elérhetősége
Szentes város területén jelenleg NEM MŰKÖDIK ilyen szervezet.
Éves energetikai szakreferensi riport
- Éves energetikai szakreferensi riport 2017.
- Éves energetikai szakreferensi riport 2018.
- Éves energetikai szakreferensi riport 2020.
- Éves energetikai szakreferensi riport 2021.
- Éves energetikai szakreferensi riport 2022.
- Éves energetikai szakreferensi riport 2023.
A primer energiaátalakítási tényezők meghatározása
A primer energiaátalakítási tényezők meghatározása a 2021. évi adatok alapján
a 2014.04.06-tól hatályos 7/2006 (V.24.) TNM rendelet V.1. táblázata szerint
Szentes Távhőszolgáltatási területén
Településnév | A távhőrendszer megnevezése | Primer energia átalakítási tényező | Megújuló energia részarány |
Szentes | Szentes Város Távfűtő rendszere | 0,0235 | 0,9990 |
“Megtakarítás az Ön igényei szerint”
|
Tájékoztatás
A fűtési célú távhőszolgáltatást igénybe vevő lakossági felhasználók részére biztosított téli rezsicsökkentésről szóló 39/2018. (III.12) Korm. rendelet 2.§ szerinti tájékoztatás:
“Tájékoztatjuk, hogy Magyarország Kormánya téli rezsicsökkentésről döntött. A 2018. március 12. napján kihirdetett, a fűtési célú távhőszolgáltatást igénybe vevő lakossági felhasználók részére biztosított téli rezsicsökkentésről szóló 39/2018. (III. 12.) Korm. rendelet alapján Ön a rendkívüli hideg időjárás miatt a társaságunk által kiállított számlában szereplő fűtési célú költségekből árkompenzációra jogosult.
A Kormány döntése alapján az árkompenzáció mértéke 12 000 Ft, amelyet társaságunk a 2018. áprilisi számlában érvényesít.
Az Ön eddig megszokott ütemezés szerint érkező következő fűtésszámlája ennek megfelelő mértékben csökken. Ha a számla összege alacsonyabb, mint az érvényesítendő árkompenzáció összege, a fennmaradó rész a legkésőbb 2018. június 30. napjáig kibocsátandó számlákban kerül érvényesítésre. A téli rezsicsökkentésről további részleteket a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal honlapján, a http://www.mekh.hu címen olvashat.”
A juttatás csak a lakás céljára használt ingatlanban, lakossági díjszabással igénybe vett távhőszolgáltatás után jár.
Lakossági melegvízmérő cserék díjszabása:
A mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény előírásai alapján a melegvíz mérő által mért fogyasztás elszámolására csak hiteles mérő esetén van lehetőség. A mérők hitelességi ideje 8 év.
Az érvényességi idő lejártával a Felhasználó köteles a vízmérő cseréjéről gondoskodni. A melegvíz mérő cseréjének költsége a Felhasználót terheli. A mérők hitelességi idejének lejártáról a szolgáltató értesítést küld ki a felhasználó részére.
A szolgáltatási díjak 2023.03.01-től az alábbiak:
- A melegvíz mérő cseréjének díja (teljes anyag és munkadíj költség) bruttó 15.000 Ft
Az új, hitelesített (hőszolgáltató által elfogadott) mérő beszerzéséről Ön is gondoskodhat, amely esetben csak a kiszállás, szerelés, plombázás költsége kerül felszámításra.
- A kiszállás, szerelés, plombázás díja bruttó 10.000 Ft/db
- Kizárólag plomba bontás és új plomba elhelyezés díja bruttó 4.000 Ft/db
- Társaságunk által végeztetett egyéb szerelési munka rezsi költsége bruttó 6.350 Ft/óra
A vízmérő beszerelésének feltétele, hogy a szolgáltatót képviselő részére bemutatja a vízmérő hitelességét igazoló dokumentumot. A hitelesítés tényét a mérőeszközön elhelyezett törvényes tanúsító jel és/vagy hitelesítési bizonyítvány tanúsítja. Amennyiben lejárt hitelesítésű vízmennyiség mérővel rendelkezik, úgy Társaságunk – a hatályos jogszabályoknak megfelelően jogosult – folyamatosan – 6 m3/fő/hó fogyasztás alapján számlázni. Az átalányra történő átállítás előtt Társaságunk utolsó tájékoztatást küld a Felhasználók részére! A fenti árak az ÁFA díját (27 %) tartalmazzák.
Jelen árak 2023. március 01. napjától hatályosak.